Hoppa till innehållet

800 Dagar

Klart: Ringhals ska avvecklas

Bild: Bild: Björn Larsson Rosvall/TT

Dagens ETC

På onsdagseftermiddagen kom så beskedet till slut. Riksdagen röstade nej till att återstarta två reaktorer vid kärnkraftverket i Ringhals.Röstsiffrorna blev med minsta möjliga marginal, 174 mot 173.

Debatten om kärnkraften har blossat upp igen. Under onsdagen röstade riksdagen om en motion från Sverigedemokraterna som ville stoppa stängningen av två reaktorer vid kärnkraftverket i Ringhals. 

SD-motionen fick stöd av Moderaterna, Liberalerna och Kristdemokraterna, som i korthet ville återstarta Ringhals 2, som stoppades dagen före nyårsafton, och hindra avvecklingen av Ringhals 1 som planeras påbörjas under 2020. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln