Hoppa till innehållet

Klimat & Miljö

Fågelinfluensan sprids över världen – oro för ny pandemi

Bild: Patric Söderström/TT

Dagens ETC

En mutation hos fågelinfluensan oroar experter runt om i världen. Svenska myndigheter håller ögonen på utvecklingen. Samtidigt efterfrågas mer statliga medel för att förebygga att infektioner sprids från djur till människor.

– Budgetanslagen har legat på samma nivå under lång tid, vilket omräknat i dagens penningvärde betyder att de minskat, säger Katharina Gielen, smittskyddschef på Jordbruksverket.

Utländska medier har den ­senaste tiden rapporterat om hur en massiv våg av fågelinfluensa bekymrar experter. Bland annat har en mutation som upptäckts vid en minkfarm i nordvästra Spanien väckt farhågor om att viruset kan börja spridas vidare till människor och orsaka en ny pandemi.

– Det här är oerhört allvarligt. Det är en tydlig mekanism för hur en H5-pandemi* kan börja, säger den brittiska virologen Tom Peacock till Science.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser