Hoppa till innehållet

Klimat & Miljö

Efter H&M-skandalen: ”Reklambyråer måste sluta hjälpa företagen att skapa falska världar”

Bild: Caisa Rasmussen/TT, Skärmdumpar H&M:s reklam

Dagens ETC

Ansvaret för H&M:s återvinningsbluff ligger ytterst på klädjätten – men även reklam- och mediehusen bör genomgå en rannsakningsprocess, anser kritiker.

– De hjälper H&M att upprätthålla business as usual genom att sätta bilden att bolaget jobbar hållbart, säger hållbarhetsstrategen Yrsa Lindberg.

I en uppmärksammad granskning tidigare i veckan avslöjade Aftonbladet att H&M:s globala återvinningsprogram Close the loop inte lever upp till vad bolaget lovar. 

Tidningen avslöjar att en stor del av de insamlade kläderna forslas långa avstånd för att i slutändan hamna i länder som Indien eller Ghana, där klädavfallsberget växer okontrollerat och orsakar en social och ekologisk katastrof. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser