Hoppa till innehållet

Klimat & Miljö

De gröna i EU vill slänga ut oljelobbyn från parlamentet

Bild: Mark Humphrey / AP Photo och Anders Wiklund / TT
Bild: Mark Humphrey / AP Photo och Anders Wiklund / TT

Dagens ETC

Efter att lobbyister från oljejätten Exxon Mobil uteblivit från en utfrågning i EU-parlamentet om deras lobbyarbete kräver ny flera miljöorganisationer att de stängs ute från parlamentet. – De har förvillat klimatdebatten i hela mitt liv, säger miljöpartisten Pär Holmgren som kandiderar till EU-parlamentet och deltog i en manifestation mot Exxon under torsdagen.

Fossiljätten Exxon Mobile, ett av världens största och rikaste företag, anklagas för att ha använt stora summor pengar för att försena och förvilla i klimatdebatten. Bolaget har haft många lobbyister i EU-parlamentet och ska ha spenderat mer än motsvarande 300 miljoner kronor på sin påverkan sedan 2010, enligt flera miljöorganisationer. 

På torsdagsmorgonen var Exxons företrädare kallade till EU-parlamentet för en utfrågning om deras lobbyverksamhet, men uteblev. I en manifestation utanför parlamentet krävde en rad mijljöorganisationer och tankesmedjor att fossiljätten nu istället utestängs från allt lobbyarbete i parlamentet. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser