Hoppa till innehållet

Inrikes

De tog hand om utvisad: ”Ser honom som vår son”

Dagens ETC

Sommaren året innan den stora flyktingvågen 2015 vädjade dåvarande statsministern till Sveriges befolkning att öppna sina hjärtan – vilket många gjorde. Sedan svängde migrationspolitiken plötsligt och kraftigt. Kvar finns ett sår i det svenska samhället. En saknad efter de ungdomar som tagit ifrån familjerna efter att de bott tillsammans i flera år och en förlorad tillit till stat och rättsväsende. Dagens ETC har talat med tre anhöriga om deras förtvivlan och den förlorade tilliten.

Antalet utvisningar med tvång har flerdubblats i Sverige de senaste tre åren. Många som nu utvisas kom hit som barn och ungdomar. Familjer runt om i Sverige öppnade sina hem och hjärtan för att ta emot dem.

Dagens ETC har i flera artiklar skildrat situationen för några av de som avvisats den senaste tiden. En av dem är Hasebullah.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser