Dagens ETC
Toleransen mot extrema åsikter minskar samtidigt som färre vågar uttrycka politiska åsikter på nätet på grund av rädsla för hot och hat. Internetstiftelsens årliga undersökning visar att vi står inför det första ”internetvalet”.Text
Allt fler tar del av politisk information på nätet. Bland förstagångsväljare är det 80 procent som gör det återkommande, mer än en tredjedel varje vecka. Det visar Internetstiftelsens återkommande undersökning Svenskarna och internet där 3 000 svenskar har intervjuats om sina nätvanor. Inför valet släpper man nu några av resultaten.
– Förstagångsväljarna sticker ut och visar vart vi är på väg. De har en betydligt positivare syn på internets demokratiska möjligheter, värderar digitala informationskällor högre och är dessutom betydligt mer politiskt aktiva på internet, säger Björn Appelgren, projektledare på Internetstiftelsen i ett pressmeddelande.
Självcensur vanlig
Men trots att det för första gången är en majoritet som tar del av information inför ett val genom internet så visar undersökningen på ett minskat förtroendet. Färre litar på det som skrivs på nätet, 40 procent tycker att ”det mesta” på internet är pålitligt jämfört med 44 procent i förra mätningen 2017.
Det är också många som censurerar sig själva på nätet. En fjärdedel har avstått från att uttrycka en politisk åsikt på internet på grund av rädsla för hat och hot. Av de som utsatts är många unga.
– Vi ser i rapporten att näthat tystar många från att utrycka politiska åsikter vilket är oroande. Vi behöver fler röster i det demokratiska samtalet, inte färre, säger Björn Appelgren.
För första gången är det också flest som är emot att det ska vara tillåtet att uttrycka extrema åsikter på internet, 48 procent jämfört med en knapp tredjedel inför förra valet.
Svenskarna och internet valspecial
• 71 procent tar del av politisk information på internet
• 20 procent har uttryckt en politisk åsikt på nätet
• 27 procent har avstått från att uttrycka sin politiska åsikt för att hat eller kritik.
• 15 procent har deltagit i en hashtag-kampanj det senaste året
Källa: IIS
Text
Detta kanske också intresserar dig
Man ville paddla kajak från privat brygga – besköts med luftgevär
Efter olyckan: Spårvagnsförarna riktar kritik mot självkörande bussen
Då tar hovrätten upp fallet Landerholm
”Inget att gå till val på” – skattehöjningen partierna helst inte pratar om
Hela listan: Här är krogarna som kan ha öppet hela natten under fotbolls-VM