
Linda Westerlund Snecker (V).
Bild: Agnes StuberDagens ETC
Alldeles nyss företrädde V-toppen Linda Westerlund Snecker vänsterns väljare i riksdagen, med fokus på utbildnings- och trafikfrågor.
Nu byter hon sida och tar plats som chefslobbyist på Rud Pedersen; lobbyjätten och elitbyrån utan kollektivavtal som hjälper hemliga företagskunder att få till privatiseringar.
– Jag har valt gå till förvärvsarbete direkt istället för att nyttja de ekonomiskt stöd som erbjuds politiker idag, säger Linda Westerlund Snecker, som fortfarande är medlem i Vänsterpartiet.
Vänsterpartiet lägger locket på och kommenterar kort i skrift efter upprepade kontaktförsök.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

President Ygemans nya uppdrag: Skrota marknadsskolan

Aktivister anmälda efter UD-demonstration: ”Har demonstrerat utan tillstånd”

De har kämpat för ensamkommande i tio år

IES fortsätter mörka pedofilskandalen: ”Helt surrealistiskt beteende”

Tenje håller fast vid siffrorna om försörjningsstödet: ”I underkant”
