Hoppa till innehållet

Inrikes

Utrikesflyget slår rekord

Dagens ETC

Trots att de flesta svenskar är väl medvetna om flygandets effekter på miljö och klimat fortsätter flygresorna att öka. Enligt färska siffror från Trafikanalys har antalet passagerare på utrikesflyg ökat med hela 557 procent på 40 år.

Förra året reste 30,9 miljoner passagerare utrikes från svenska flygplatser. Det är en ökning på 8 procent jämfört med året dessförinnan, enligt Trafikanalys. Faktum är att det aldrig gjorts så många utrikes flygresor som nu. Sedan 1977 har antalet passagerare på internationella flyg från svenska flygplatser ökat med 557 procent.

– Det är jätteallvarligt, det skapar naturligtvis en enorm klimateffekt och är något vi måste bekämpa, säger Lorentz Tovatt, riksdagsledamot för Miljöpartiet.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser