Hoppa till innehållet

Inrikes

Utredning: Regionen kan inte sluta betala nätläkare

Västra Götalandsregionen kan inte sluta betala nätläkarna, visar en utredning som regionen låtit genomföra.
Västra Götalandsregionen kan inte sluta betala nätläkarna, visar en utredning som regionen låtit genomföra. Bild: Bild: TT

Dagens ETC

Västra Götalandsregionen beslutade att sluta betala till nätläkarbolag. Men nu visar regionens egen utredningen att ett stopp inte är möjligt. – Jag tycker inte att det är ett bakslag. Ett av syftena med beslutet var att skicka ut en signal, säger ansvarig politiker Jonas Andersson (L).

I februari beslutade Västra Götalandsregionen att försöka stoppa betalningarna för regioninvånarnas samtal till Kry och andra nätläkarbolag utanför den egna regionen. En utredning tillsattes för att titta på om det är juridiskt möjligt att sluta betala och delrapport av den utredningen är nu klar. Slutsatsen: Regionen måste fortsätta betala.

– Jag är inte förvånad. Om det här hade varit lätt så hade det redan varit gjort, säger Jonas Andersson.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser