Hoppa till innehållet

Inrikes

Trots lagändringar – västra Balkan osäkert för hbtq-personer

Bild: Bild: Privat/ Darko Vojinovic/AP/TT

Dagens ETC

Under de senaste åren har länder i västra Balkan stiftat mer progressiva lagar. Men trots det är länderna inte säkra för hbtq-personer. Det menar Ines Lukac, som nyligen skrivit en rapport om hbtq-personer och den svenska asylprocessen.

Flera av länderna på västra Balkan, bland annat Albanien, har de senaste åren infört viss lagstiftning som skyddar hbtq-personer från diskriminering. Det är även en av de saker Migrationsverket brukar hänvisa till i sina bedömningar av asylfall från de här länderna, berättar Ines Lukac, masterstudent i genus på Lunds universitet.

Men hon menar att det inte nödvändigtvis betyder att ländernas myndigheter ger det skydd som föreskrivs i lagen. Dessutom förändras attityder långsamt.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser