
Forskare från FOI har mejslat fram fyra scenarier för 2050 som alla utgår från att rymden kommer att bli allt viktigare som ”operationsdomän” och att Sverige därför behöver en strategi för att möta eventuella hot från ovan.
Bild: ShutterstockDagens ETC
Från fredlig gruvbrytning på asteroider till fullskaligt rymdkrig, det är vad Totalförsvarets forskningsinstitut redan nu börjat förbereda sig på i form av fyra olika tänkta framtidsscenarier.
Och du som suckar åt Sveriges självbild i diplomatiska frågor torde känna igen det fjärde.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar
Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Födde på sämsta BB – polisanmälde efter skräckförlossning

Waltersson Grönvall (M): ”Barnrättsfrågor är inte woke”

S tonar ner kärnkraftskritik – kan runda småpartierna

Rappare hånade skjutna ungdomar – blev måltavla för mordkommando

Lägesbild inifrån Gaza: ”Attackerar var tionde minut”
