KONST Valeria Montti Colque presenteras på Bonniers Konsthall med en omfattande soloutställning. Hon bjöds in att representera Chile på Venedigbiennalen 2024. Paviljongen blev ett berg: Mamita Montaña. Cosmonación – Modersberget är det största och mest utmärkande verket med allt som representerar Valerias konst; symboler, tyg, färg, foton, religion, folklore, minnen, exil. Montti Colque har levt sitt liv i Sverige, med föräldrar som flydde diktaturens Chile. Hennes konst är varken svensk eller chilensk utan speglar något nytt som bara kan födas ur diasporan. Utställningen är kvar till den 6 april. I höst reser den vidare till Nationalmuseum i Santiago de Chile. Jag skulle vilja påstå att det är den viktigaste konstutställningen i år.
Mo – för att överleva februari
TV-SERIE En komedi med dramatiska inslag om en asylsökande palestinier i Houston Texas. Komikern Mo Amer spelar huvudrollen och är exekutiv producent för denna Netflix-serie som också är baserad på hans eget liv. Första säsongen kom 2022 och blev en succé, tittarna tog serien till sitt hjärta, skrattade och grät. Nu är andra säsongen här. Mo befinner sig i Mexiko och behöver ta sig in i USA för att kunna genomföra den livsviktiga intervjun i asylprocessen. En palestinsk flykting i Mexiko, det kan knappat blir mer aktuellt. Andra säsongen av Mo har dessutom ett soundtrack som är allt du behöver för att överleva februarikyla och eventuella vabb.
Familj och vänner i kameralinsen
FOTO På Arbetets museum i Norrköping pågår alltid flera parallella utställningar. Den 1 februari hade två fotoutställningar vernissage; Allt angår mig av fotografen Ikram Abdulkadir och Need to be needed av fotografen Anna Clarén. Claréns utställning kretsar, som titeln anger, kring behovet av att vara behövd. Familjen är i fokus och frågan om vem som egentligen behöver vem utforskas. Även Ikram rör sig bland familj och vänner, där frågor om identitet, minne och tillhörighet avhandlas. Ikrams foton är tagna i en gatans verklighet men har ofta en magisk touch över sig. Jag ser änglar porträtteras. De två fotokonstutställningarna kan ses var för sig, men pratar också med varandra.
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på ETC nyhetsmagasin!
Om du redan är det
loggar du in här
.
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler.
Läs reglerna innan du deltar i diskussionen.
Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.