Hoppa till innehållet

Inrikes

Styrningen av Vattenfall fick kritik långt innan Nuonaffären

Vattenfalls förre VD Lars Westerberg frågas ut i KU om det kritiserade köpet av nederländska Nuon. 
Vattenfalls förre VD Lars Westerberg frågas ut i KU om det kritiserade köpet av nederländska Nuon.  Bild: Bild: Bertil Enevåg Ericson/TT

Dagens ETC

Oppositionen har krävt haveriutredning och riktat skarp kritik mot regeringens för hanteringen av Nuonaffären. Men är de själva oskyldiga till att ­Vattenfall både förlorat miljarder och dessutom blivit en av Europas värsta klimatbovar?

Oppositionen har krävt haveriutredning och riktat skarp kritik mot regeringens för hanteringen av Nuonaffären. Men är de själva oskyldiga till att ­Vattenfall både förlorat miljarder och dessutom blivit en av Europas värsta klimatbovar?

Redan för drygt ett år sedan krävde Socialdemokraterna och Miljöpartiet en haveriutredning kring Nuonaffären. Sedan dess har kritiken från oppositionen mot regeringen tilltagit. Men samtidigt kritiseras också kritikerna. Johan Ehrenberg skrev en ledare förra veckan där han menar att Socialdemokraterna genom sin kritik gör bort sig lika mycket som alliansen. Han menar att S är långt ifrån oskyldiga eftersom det var under Göran Perssons regering som Vattenfalls expansion i Europa började. Under tidigt 2000-tal köpte Vattenfall kol- och gasbolag i länder som Tyskland, Polen, Belgien och Finland. Uppköpen har lett till att Vattenfall blev ett av de bolag som släpper ut allra mest växthusgaser i hela Europa. Och även Miljöpartiet lät detta ske, menar Ehrenberg.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser