Dagens ETC
Det ingår i arbetsuppgifterna att bli utskälld ibland, säger justitieminister Gunnar Strömmer. Det säger han efter att han var den politiker som dröjde sig kvar längst på torget i Skärholmen efter mordet på Mikael förra året.
Nu har domen i målet kommit och Gunnar Strömmer säger att han tar med sig två saker. Att enda kontakten med Skärholmen inte får bli efter ett mord och att tempot i de hårda tagen måste hållas uppe.
– När vi kan låsa in farliga personer kan de inte begå nya brott.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.