Hoppa till innehållet

Inrikes

Stina blev hjärnskadad – efter ett enda fästingbett

”I maj förra året drabbades Stina von Hellens av TBE efter ett fästingbett. ”Det gick några veckor och sedan fick jag feber i ett par dagar, som gick över. Sedan kom huvudvärken, jag fick jättemycket huvudvärk.”
”I maj förra året drabbades Stina von Hellens av TBE efter ett fästingbett. ”Det gick några veckor och sedan fick jag feber i ett par dagar, som gick över. Sedan kom huvudvärken, jag fick jättemycket huvudvärk.” Bild: Bild: Peter Hagström

Dagens ETC

Stina von Hellens drabbades av TBE efter ett fästingbett och blev inlagd på sjukhus. Fortfarande kan hon inte arbeta heltid och måste sova på dagarna. ”Jag har inte lyckats vara den mamma jag var innan. Det har varit jättejobbigt för mig.”

Det var när Stina von Hellens, 32, i maj förra året var i sommarstugan på Åland som hon i vanlig ordning fick fästingar som hon tog bort. Efter några veckor kom symtomen.

– Det gick några veckor och sedan fick jag feber i ett par dagar som sedan gick över. Efter det kom huvudvärken, jag fick jättemycket huvudvärk. Det höll i sig ett par dagar och sedan kom febern tillbaka. Och då blev jag riktigt dålig och min man skjutsade mig till sjukhuset.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser