Hoppa till innehållet

Vänsterpartiet

Statsvetaren: Klokt att riva av plåstret

Ulf Bjereld tycker det är allvarligt att omnämnandet av NCDK som en terroristorganisation har hamnat på pränt och blivit underlag för en domstols beslut, oavsett att Säpo senare backat från rubriceringen.

Ulf Bjereld tycker det är allvarligt att omnämnandet av NCDK som en terroristorganisation har hamnat på pränt och blivit underlag för en domstols beslut, oavsett att Säpo senare backat från rubriceringen.

Bild: Adam Ihse/TT

Dagens ETC

Ulf Bjereld, S-märkt professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet, tror att Vänsterpartiet stärks utåt av att utesluta Delgado Varas och Riazat. Men internt har Nooshi Dadgostar en utmaning framför sig.

Kommentera

Igår onsdag kom beskedet att Vänsterpartiet inleder ett uteslutningsärende mot de två riksdagsledamöterna Lorena Delgado Varas och Daniel Riazat efter att Delgado Varas delat en bild på X som tolkats som antisemitisk. Ulf Bjereld tror att det innebär en kris för partiet – men att den inte behöver vara allvarlig. 

Vad får dig att sätta krisstämpel på det som sker?

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.