Rickard vill komma in från balkongen och till sitt rum för att vila. Han har pekat ut huset där han förut bodde för Amanda Kumlin och Thelma Blidborg, men nu tryter krafterna och de hjälps åt att köra in rullstolen.
De är två unga tjejer som under sommaren jobbar på äldreboendet Tunäng, som ligger i Tumba i Botkyrka kommun. När vi går in på avdelningen måste vi ha munskydd. Pandemin är långt ifrån borta.
– Nej då, den är kvar. På en av avdelningarna fick en person covid-19 som spred sig till andra avdelningar. Vi får inte jobba där, så att vi inte riskerar att sprida hem den, säger Amanda Kumlin.
Att bära munskydd är ett krav inom äldreomsorgen, åtminstone i kontakten med de boende. Det blir snabbt varmt.
– Vi har fått AC på avdelningen, men vi måste hålla koll på de äldre, säger Thelma Blidborg.
Vad de gör på jobbet varierar.
– Vi får inte hjälpa personalen med själva vården eftersom vi inte är utbildade. Men vi brukar umgås, aktivera de äldre, ställa fram mat, diska och städa. Vi hjälper de ordinarie med deras sysslor.
Vill spara pengarna
Sommarjobbet, eller feriepraktik som Botkyrka kommun kallar det, pågår i tre veckor.
– Det känns jättebra, man hinner också ha sommarlov. Det som är ännu bättre är att alla ens vänner också jobbar, säger Thelma Blidborg.
Det verkar ha skett ett generationsskifte när det handlar om pengarna de unga tjänar på sommaren. För 15 år sedan handlade det om att spendera pengarna så fort man fick dem, men Amanda och Thelma planerar att spara pengar för framtiden.
– Jag vill ha pengarna för att kunna flytta hemifrån sedan. Det är ett steg mot självständighet, säger Thelma Blidborg.
– Samma här. Det vore kul också att ha pengar när skolan börjar och man vill göra något med sina vänner lite senare. Jag har också ett annat jobb, studiecoach. Så jag ska spara en hel del, säger Amanda Kumlin.
Den äldre mannen, Rickard, vänder sig till mig och säger:
– De unga sköter det lika bra som de vuxna gör.