Hoppa till innehållet

Inrikes

Malmö säger nej – när elever över hela världen går ut i klimatstrejk

Skolstrejk i Malmö 24 maj.
Skolstrejk i Malmö 24 maj. Bild: Foto: Johan Nilsson/TT

Dagens ETC

Den 20 september smäller det. Då ska skolelever över hela världen gå ut i strejk för klimatet. New York tillåter eleverna att demonstrera. Men inte Malmö – eftersom det "inte finns utrymme för det i skollagen".

– Det är alltså inte jag som säger nej och har inte fattat något som helst beslut. Det är skollagen som sätter begränsningar för när elever får beviljad godkänd frånvaro och det är vad vi påtalat för våra rektorer, alltså vad skollagen säger.

Det säger Malmö stads grundskoledirektör Anders Malmquist angående att Malmös grundskolor inte ska få delta i den globala strejk för klimatet som planeras den 20 september, en strejk som till och med fått New Yorks borgmästare att gå ut och uppmana elever att delta.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser