Hoppa till innehållet

Inrikes

Så gick det efter fackets kampanj för att locka Foodora-buden

Transport ville locka cykelbud med sin nya kampanj.
Transport ville locka cykelbud med sin nya kampanj. Bild: Bild: Janerik Henriksson/TT

Dagens ETC

Tre frågor till Mats H Andersson,ombudsman på Transportarbetarförbundet och ansvarig för kampanjen ”Join the Union”, riktad mot Foodoras cykelbud.

Er kampanj i kollektivtrafiken och i sociala medier inleds med orden: ”Hey Rider! Do you work at Foodora? The Swedish Transport Workers Union is the only way to safe working conditions”. Varför skriver ni på engelska?

– Därför att nästan uteslutande alla Foodoras cykelbud är utifrånkommande, från Europa eller tredje land. Enligt en studie gjord vid Göteborgs universitet är 60 till 80 procent av dem utlandstalande. Orsaken till att det ser ut så är att arbetsvillkoren är för dåliga för att en svensk ska kunna tänka sig att arbeta där. Det går inte gärna att ha en kampanj på svenska då, om man vill nå resultat. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser