Hoppa till innehållet

Inrikes

Kravet från S-gräsrötterna: "Jobba för sextimmarsdag"

Dagens ETC

Flera socialdemokratiska distrikt vill att partiet ska arbeta för en arbetstids­förkortning. ”Förr eller senare är det nödvändigt."

Jobben står i fokus när Socialdemokraterna samlas för kongress imorgon. Pressen att klara målet om Europas lägsta arbetslöshet hårdnar.
   Samtidigt höjs flera röster internt i partiet för sex timmars arbetsdag.
   – Förr eller senare är det nödvändigt med en reform av det här slaget, säger Marino Wallsten (S) i Fagersta.

Fram tills nu är det främst Miljöpartiet och Vänsterpartiet som profilerat sig när det gäller sex timmars arbetsdag. Men inför Socialdemokraternas kongress i Västerås i morgon kommer nu krav från socialdemokrater runt om i landet om att lyfta frågan. Dagens ETC:s genomgång av motionerna visar att idén har starkt stöd i Skåne och Stockholm, men också i Vara och Fagersta.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser