Hoppa till innehållet

Inrikes

Propaganda på internet undergräver demokratin

Organisationen Freedom House varnar i en ny rapport för att allt fler av världens regeringar använder internet för att kartlägga sina medborgare och för att manipulera allmänna val. 
Organisationen Freedom House varnar i en ny rapport för att allt fler av världens regeringar använder internet för att kartlägga sina medborgare och för att manipulera allmänna val.  Bild: Bild: Erick Kabendera/IPS

Dagens ETC

Världens auktoritära och populistiska regeringar använder sig i allt högre grad av arméer av anhängare, internettroll och automatiserade botar för att dränka oppositionella röster på nätet och få opinion och valresultat med sig. Det är slutsatsen i en ny rapport från Freedom House.

Årets rapport om frihet på nätet, som publiceras av den amerikanska forskningsgruppen Freedom House, målar en dyster bild av hur internet fungerar i många länder.

Enligt det 32-sidiga dokumentet lever över hälften av de 3,8 miljarder människor som är uppkopplade globalt i länder där internet censureras eller där regeringen manipulerar de diskussioner som förs på nätet.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser