Hoppa till innehållet

Inrikes

”Privata aktörer hotar kvinnojourernas arbete”

Jenny Westerstrand, ordförande för Roks, Riksorganisationen för kvinnojourer och tjejjourer i Sverige
Jenny Westerstrand, ordförande för Roks, Riksorganisationen för kvinnojourer och tjejjourer i Sverige Bild: Bild: Janerik Henriksson/TT

Dagens ETC

Allt fler privata företag öppnar skyddade boenden, och tjänar därmed pengar på kvinnors våldsutsatthet. Det menar Roks, riksorganisationen för tjejjourer och kvinnojourer iSverige, som ser en oroande utveckling.

– Vi märker att kommunerna ganska plötsligt, vid årsskiftet ungefär, har slutat hänvisa kvinnor till jourerna. De har inte slutat helt men det är en nedgång som är markant. Och Unizon har märkt samma sak, säger Jenny Westerstrand, ordförande för Roks, Riksorganisationen för kvinnojourer och tjejjourer i Sverige, och fortsätter:

– När vi har luskat i det här så visar det sig att det finns privata aktörer som arbetar med skyddade boenden och som marknadsför sig ganska hårt i vissa kommuner. Och för oss är det helt hinsides att man ska kunna tjäna pengar på kvinnors våldsutsatthet. Där går någon slags gräns.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser