Hoppa till innehållet

Inrikes

Polisen: "Svårt att helt stoppa terrorresorna"

Bild: Bild: Ulrika Lindahl

Dagens ETC

Örebro har blivit ett centrum för rekryteringar till Islamiska staten. ”Det handlar om människor som inte har mycket att förlora.”

Örebro har blivit ett centrum för rekryteringar av personer som ansluter sig till terrorarmén IS. I förra veckan greps en man misstänkt för att ha rekryterat och ytterligare tre unga örebroare lyckades ta sig in i Syrien.
   Polisen Fredrik Malm i Vivalla är rädd att resorna kommer att fortsätta.
   – Miljön som har gjort människor mottagliga för de här idéerna finns kvar även om en rekryterare kan vara gripen, säger han.

Det är försommar i Örebro. Ungdomar förbereder sig för skolavslutning och sommarlov. I bostadsområdet Vivalla blommar syrénerna. Men under den idylliska ytan finns en verklighet där andra ungdomar förbereder sig för något helt annat än dagar på stranden. Enligt Säkerhetspolisen (Säpo) är Örebro, och då framför Vivalla, den plats i Sverige efter storstäderna som flest personer har valt att resa från för att ansluta sig till våldsbejakande islamistiska extremistgrupper. Senast i förra veckan kom uppgifter om att ytterligare tre unga örebroare, en kvinna och två män, efter flera försök har lyckats ansluta sig till Islamiska staten.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser