Hoppa till innehållet

Inrikes

De överklagar nazisternas demonstrationstillstånd

Sebastian Scheiman.
Sebastian Scheiman. Bild: Bild: Hamid Ershad Sarabi

Dagens ETC

Judiska församlingen i Göteborg överklagar polisens beslut att ge nazistiska Nordiska motståndsrörelsen, NMR, tillstånd att demonstrera den 30 september.

Nazistiska Nordiska motståndsrörelsen, NMR, har fått tillstånd att demonstrera i centrala delar av Göteborg den 30 september. Marschen ska starta utanför den pågående Bokmässan för att sedan passera synagogan – samma dag som den judiska församlingens medlemmar firar högtiden Jom kippur.

Trots skarp kritik och upprördhet har polisen fått medhåll från flera jurister som menar att det inte finns någon möjlighet att göra inskränkningar på demonstrationsfriheten om tillställningen inte riskerar att rubba den allmänna ordningen.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser