Hoppa till innehållet

Inrikes

Glädjebetyg – ett utbrett problem på friskolorna

Bild: Bild: Lars Pehrson/SvD/TT

Dagens ETC

Internationella Engelska skolan går i bräschen för de så kallade glädjebetygen. Cirka två tredjedelar av skolans bättre resultat beror på generös betygssättning, enligt rapporten.

Tidigare i år släppte Skolverket en studie som visade att elever från friskolor klarar sig sämre i högskolan än elever som gått ut med sämre betyg i den kommunala gymnasieskolan. Nu har Jonas Vlachos, professor i nationalekonomi vid Stockholms universitet undersökt hur mycket betygssättningen kan skilja sig.

I studien där han har jämfört betyg i alla ämnen med kunskapsnivån enligt de nationella proven kommer han fram till att friskolorna sätter högre betyg än de kommunala.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser