Hoppa till innehållet

Inrikes

Öppna kanalen visar högerextrema inslag från SwebbTV

Gustav Kasselstrand, partiledare för högerextrema Alternativ för Sverige, är en återkommande gäst i SwebbTV, som nu sänder morgonprogram dagligen i Öppna kanalen. 
Gustav Kasselstrand, partiledare för högerextrema Alternativ för Sverige, är en återkommande gäst i SwebbTV, som nu sänder morgonprogram dagligen i Öppna kanalen.  Bild: Bild: Johan Nilsson/TT

Dagens ETC

Öppna kanalen slår i sina stadgar fast att deras programinnehåll ska motverka rasism, stereotypa framställningar samt ”vi och dom”-tänkande. Ändå låter man SwebbTV, som enligt Expo har kopplingar till vitmakt-rörelsen, sända morgonprogram sju dagar i veckan.

Öppna kanalens vision, vilken de redogör för på sin hemsida, är glasklar. Den slår fast kampen mot rasismen och strävan mot ett jämlikt och rättvist samhälle, för alla medborgare, som självklara hörnpelare i vad som ska få förmedlas via deras mediakanal. Trots det sänder den mycket kontroversiella alternativmedia-kanalen SwebbTV sina morgonprogram i Öppna kanalen Stockholm, en timme på morgonen varje dag.

SwebbTV har av stiftelsen Expo kopplats till vitmakt-rörelsen och gjort sig känt för den breda allmänheten genom intervjun med Leif Östling, tidigare vd för Scania samt chef på Svenskt Näringsliv, där han oemotsagd uttryckte att Afrika och Mellanösterns utvecklingsnivå ligger ”åtminstone hundra år” bakåt i tiden. Uttalandena i SwebbTV ledde till att Scanias ledning och fack tog avstånd från Leif Östling, som också tvingades bort från sitt uppdrag som ordförande för Södertälje Science Park.   

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser