Dagens ETC
Den har använts vid flera uppmärksammade mord och som kommunikationskanal vid en mängd andra brott. Både i Sverige och utomlands. Men nu har den krypterade appen Ghost knäckts.
Det lär dock inte vara slutet för de gängkriminellas hemliga kommunikation, tror kriminologen Manne Gerell.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Lösningen på bostadskrisen: Flytta ihop – kär eller ej
Dyrt, sent och farligt – häng med ner i nya tunnelbanan
Här är bilderna från Katja Nybergs kokainkrasch
Ministern om hantaviruset: ”Har möjlighet att agera snabbt”
De vinner striden om krutfabriken