Hoppa till innehållet

Inrikes

Nordea tappar miljarder på flytten till Finland

Casper von Koskull, vd Nordea och Finansminister Magdalena Andersson.
Casper von Koskull, vd Nordea och Finansminister Magdalena Andersson. Bild: Bild: TT

Dagens ETC

Kunder har flytt och varumärket är skadat efter att Nordea valt att flytta till Finland. Ledningen ser ut att gå vinnande ur striden om flytten, men vem som vinner kampen om varumärket återstår att se.

Efter ett år fullt av spekulationer, ordkrig i media, kritik och kundflykt fattas i dag beslutet om Nordeas flytt av huvudkontoret till Helsingfors. Med största sannolikhet röstar stämman för en flytt, helt enligt koncernledningens önskemål. Men det blir till ett högt pris – åtminstone för bankens varumärke.

Flyttcirkusen började när regeringen presenterade ett förslag om att höja resolutionsavgifterna för banker. För att kunna klara av en framtida bankkris vill staten ta ut högre avgifter till den så kallade resolutionsfonden, meddelade finansminister Magdalena Andersson (S).

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

Gör som över 30 000 andra: Läs Sveriges snabbast växande dagstidning

Från
0 kr för en månad
Beställ här

✔️Full tillgång till allt på etc.se. ✔️Ingen bindningstid. ✔️ Digital tidning varje dag

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser