Hoppa till innehållet

Inrikes

Nazister fortsatte begå brott efter Kärrtorpsattack

Dagens ETC

Majoriteten av de som anföll den antirasistiska demonstrationen för ett år sedan har ännu inte fått någon dom. Dagens ETC:s granskning visar att flera av dem fortsatt med nazistisk aktivitet.

Majoriteten av de som deltog i anfallet av den antirasistiska demonstrationen för ett år sedan har ännu inte fått någon dom för sin inblandning.
   Dagens ETC:s granskning visar att flera av dem fortsatt med nazistisk aktivitet under det gångna året.

I slutet av oktober dömdes en 23-årig medlem i Svenska motståndsrörelsen till sju månaders fängelse för våldsamt upplopp, relaterat till attacken i Kärrtorp förra året. Mannen försattes dock på fri fot av tingsrätten direkt efter rättegången, och bara dagar senare befann han sig på ett offentligt nazistmöte i Nyköping tillsammans med andra SMR-medlemmar som även dem deltagit i attacken. Dagens ETC:s granskning visar att flera av de nazister som befann sig i Kärrtorp fortsatt med liknande verksamhet under det gångna året.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser