Hoppa till innehållet

Politik

Muf har bytt spriten mot energidryck – och går som tåget

Till innehåll

Dagens ETC

Moderata ungdomsförbundet agerar som att de är det femte Tidöpartiet. Och med tanke på makten ungmoderaterna har över sitt moderparti finns det en del sanning bakom skrytet.

Max V Karlsson åker till Lund och möter en ivrig Muf-stämma som vill besegra sossarna, lockar den unga högern med energidryck och verkar ha slutat lyssna på näringslivets tankesmedja Timbro.

Kommentera

Förslagen som Muf diskuterar och röstar om idag kan bli verklighet i svensk politik imorgon.

Det är inte mina ord utan statsministerns. Och det spelar ingen roll att Ulf Kristersson inte är på plats eller att hans förinspelade videohälsning fryser till två gånger. Han får ändå en stående ovation av de drygt två hundra ungmoderaterna som samlats i den biografliknande konferenssalen på Scandic Star i Lund.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.