House of Q utlovar något för alla smaker. Här två personer som tävlar i så kallad "ballroom".
Bild: Lexi OpreanDagens ETC
På löpande band har queera barer, klubbar och utrymmen gått i graven under de senaste åren.
Med 3 400 kvadratmeter till förfogande vill arrangörerna bakom det nyöppnade House of Q vända trenden och skapa ett nytt rum för hbtqi-personer i Stockholm.
– Efterfrågan är stark, det är inte som att hbtqi-communityt blivit mindre. Problemet är att vi inte har våra egna platser, säger projektledaren Peter Sandkvist.
Text
Foto
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Foto
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Dadgostar: ”Har gjort allt vi kan för Magdalena Andersson”
Nooshi Dadgostar har surrats vid masten
V kräver fullt högkostnadsskydd för tandvården
Klart: Vänsterpartiet kräver plats i regeringen
Ung vänster: ”Profilfrågorna kommer från oss”