Niko Ago, huvudskyddsombud på SVT, har själv erfarenhet av att bli utsatt för dödshot av högerextremister i rollen som grävande journalist i Grekland. Arkivbild.
Bild: Jonas Ekströmer/TTDagens ETC
Högerextremisten Nick Alinias deltagande i programmet IFS har väckt oro och ilska bland anställda på SVT. Det uppger huvudskyddsombudet Niko Ago.
– Det är medarbetare som undrar varför vi gör det här, som vet vem han är och som undrar hur SVT kan släppa in en sådan person, säger han.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Rödgrön svallvåg över Stockholm – SD backar stort
V-toppen om Hamas-hyllande kandidater: ”Vi agerar snabbt”
Nya råd tar sikte på föräldrars skärmtid: ”Försöker undvika framför dottern”
Historiskt låga siffror för M – hoppas på de osäkra väljarna
Baudin (S) duckar frågan om att styra utan C: ”Låt folket rösta”