Hoppa till innehållet

Inrikes

”Många tycker att det är korruption”

Bild: Sofie Axelsson

Dagens ETC

Att sälja och köpa skolor och andra samhällsfastigheter är en växande bransch. Men här finns flera risker – inte minst för den demokratiska kontrollen som Socialdemokraterna nu kampanjar om att ta tillbaka.

Gamla Tensta gymnasium, Riks­byskolan i Bromma, Västbergaskolan och Hässelby gymnasium. Det är bara några av alla de skolfastigheter som Stockholms kommun har sålt det senaste året. Men att sälja verksamhetslokaler kan bli dyrt i det långa loppet – i alla fall om kommunen sedan hyr samma lokaler istället för att äga dem. Det visar ett flertal rapporter, bland annat från SKR och Kommuninvest.

Kritiken mot att kommunerna säljer ut sina fastigheter har på senare tid även börjat bubbla inifrån finansbranschen. Förra veckan sågade finansmannen och storägaren i Avanza, Sven Hagströmer, affärsmodellen vid fotknölarna. Han beskrev det i tidningen Dagens industri som ”absurt” och en dålig affär att politiker säljer av allmännyttan för att kortsiktigt tjäna sig en hacka. En särskild kritik riktade han mot ett av de största företagen i den framväxande branschen, SBB, bland annat för deras brist i transparens. SBB, vars aktier och obligationer nu sjunker som gråsten på marknaden är idag även föremål för granskning. Efter att bland annat ha köpt upp ett flertal skolfastigheter i Stockholm under våren som man sedan hyr ut till staden igen, så har Konkurrensverket börjat kika på huruvida köpen blivit konkurrensutsatta. Otillåtna direktupphandlingar har tidigare lett till att SBB fått böta 8,5 miljoner kronor.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser