Hoppa till innehållet

Inrikes

LO positivt till TTIP

Dan Mullaney och Ignacio Garcia Bercero, USA:s och EU:s chefsförhandlare, på presskonferensen efter den fjärde förhandlingsrundan av TTIP-avtalet.
Dan Mullaney och Ignacio Garcia Bercero, USA:s och EU:s chefsförhandlare, på presskonferensen efter den fjärde förhandlingsrundan av TTIP-avtalet. Bild: Bild: Geert Vanden Wijngaert

Dagens ETC

TTIP är en het fråga i Europa – men i Sverige är fack och näringsliv överens.

Nyligen avslutades ­fjärde förhandlingsrundan om ”världens mest omfattande handelsavtal”, TTIP. Tyska IG Metall är starkt kritiskt till TTIP medan svenska fackförbund hejar på.
   – Men vi avvisar tviste­lösningsmekanismen ISDS som skulle innebära en maktförskjutning i fel riktning, säger LO:s ordförande Karl-Petter Thorwaldsson.

Till förtret för tillskyndarna av en snabb överenskommelse om avtalet mellan EU och USA motsätter sig nu både Tyskland och Frankrike den omstridda paragrafen om investeringsskydd, Investor State Dispute Settlements (ISDS), i TTIP. ISDS skulle enligt världens största organiserade arbetstagarorganisation IG Metall, underminera både demokratin och staters suveränitet. Tvistlösningsmekanismen ger möjlighet för storföretag att stämma nationella regeringar för lagstiftning som skulle kunna innebära att deras framtida vinster minskar, exempelvis inom områdena miljö och hälsa. Mekanismen är starkt kritiserad, inte minst av miljö- och medborgarrättsrörelser över hela Europa, och i Tyskland och Frankrike är det en het fråga i debatten. Men i Sverige har det fram till nyligen varit väldigt tyst om både TTIP och ISDS, även från fackligt håll.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser