Nina Larsson (L), jämställdhets- och arbetslivsminister.
Bild: Max V KarlssonDagens ETC
På tisdag ska Liberalernas nya partiledare hålla tal i Almedalen. Med mindre än sex dygn kvar är det fortfarande oklart vem som kommer stå på scenen och leda det krisande partiet i nästa valrörelse.
Den givna favoriten uppges ha dragit på smekmånad och istället är det nu ett namn som pekas ut av flera källor. Men jämställdhetsminister Nina Larsson säger att det inte är aktuellt att bli partiledare.
– Jag trivs bra som minister, säger hon.
Text
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Tidöregeringen beskylls för att göra samma sak som ”Kryptojihadisten”
Barn hålls frihetsberövade i månader – utan orsak
Vänsterpartiet hotar näringslivet med lag om kortare arbetstid
S till val på välfärdssatsningar – med öppen dörr till M
Handelshögskolan pudlar: ”Trodde Ehnboms stipendium var något bra”