Hoppa till innehållet

Inrikes

Kritiken mot C: ”Sätter inte klimatet först”

Centerns partiledare Annie Lööf.
Centerns partiledare Annie Lööf. Bild: Bild: Thomas Johansson/TT

Dagens ETC

Centerpartiet är det gröna alternativet i Alliansen, men är samtidigt emot flygskatt. Partiet vill också skära budgeten för naturvård och klimatinvesteringar. Annie Lööf vill gå så långt som att fälla en minister om förslagen om skatter införs. Nu får Centerns miljöpolitik kritik, både från höger, vänster och miljöorganisationer.

”Annie Lööf brukar berömma sig för sitt tydliga ledarskap. I miljö­frågan har hon onekligen en poäng. När det verkligen gäller väljer Centerpartiet tydligt bort miljön.”

Orden kommer från den liberala ledarskribenten Patrik Kronqvist på Expressen. Och även från annat håll kommer kritik mot partiet som kallar sig Alliansens gröna röst. Naturskyddsföreningen kritiserade nyligen Centern för att inte göra allvar av sin ambition att ta krafttag för klimatet. Man uppmanade partiet att antingen förhandla med regeringen om de förslag som finns, eller presentera egna trovärdiga alternativ.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser