Hoppa till innehållet

Inrikes

Förslaget om ”Stockholmshyra” får skarp kritk

Bild: Bild: TT

Dagens ETC

Hyresgästföreningen Stockholm och de allmännyttiga bostadsbolagen vill införa ”Stockholmshyra”. Kritikerna kallar förslaget ”ett steg mot marknadshyror” och liberalerna jublar. HGF:s ordförande Simon Safari menar att modellen skulle göra hyressättningen mer rättvis.

Simon Safari är ordförande för Hyresgästföreningens region Stockholm. Tillsammans med vicedirektörerna för Stockholms tre allmännyttiga bostadsbolag presenterade han igår ett förslag om förändrad hyressättning på DN Debatt. Rubriken löd ”Låt attraktiva lägenheter i i Stockholm få högre hyror”.

– Vi har ingen möjlighet att påverka vilken rubrik de sätter. Men förslaget handlar om att det ska bli tydligt för hyresgästerna vad det är de betalar hyra för. Ett boende har fyra väggar, hyresgästen ska betala för det de förbrukar inom dessa väggar som har värde, säger Simon Safari.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser