Hoppa till innehållet

Inrikes

Kommer Ryssland att försöka påverka nästa års val i Sverige?

”Det måste finnas alternativ om en lokal blir obrukbar eller om valdeltagare blir hotade”, säger Sebastian Bay, ansvarig för projektet. 
”Det måste finnas alternativ om en lokal blir obrukbar eller om valdeltagare blir hotade”, säger Sebastian Bay, ansvarig för projektet.  Bild: Bild: Jessica Gow/TT

Dagens ETC

Flera länder som nyligen gått till val har utsatts för påverkans­attacker från framför allt Ryssland. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap har startat ett projekt för att stödja arbetet med att minska Sveriges sårbarhet inför nästa års val.

I våras inledde Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, arbetet med den analys av säkerhetsläget som ska vara färdig till oktober i år. MSB ska även stödja samordningen och sprida kunskap till kommunerna, länsstyrelserna och valmyndigheten

Sebastian Bay är ansvarig för MSB:s projekt för att möta påverkan mot valet 2018. Enligt honom är det för tidigt att säga vilka sårbarheten som finns och hur stort hotet är. Han berättar att myndigheten särskilt tittar på tre områden. Det första är logistiken, exempelvis hur säker rösträkningen är.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser