Hoppa till innehållet

Inrikes

KD:s ryktesattack mot S: Angriper oss från trollfabriker

Bild: Bild: Claudio Bresciani/TT / Skärmdump

Dagens ETC

Kristdemokraterna i Stockholm anklagar i ett Facebookinlägg Socialdemokraterna för att bedriva smutskastning via egna trollfabriker: ”Är Löfven ansvarig? Styrs det här från högsta ort?” Som bevis lägger man fram – rykten.

Det var på måndagskvällen som Kristdemokraterna i Stockholm gick till hårt angrepp mot Socialdemokraterna, som enligt inlägget på Facebook satsar stora belopp på att smutskasta både partiet och dess partiledare Ebba Busch. Det här påstås S göra via ”trollfabriker”.

Inlägget för fram vaga formuleringar som ”det ryktas”, ”ryktena säger”, ”man sägs också ha” och ”trollfabrikerna ska också”. Utöver det ställer man retoriska frågor om varifrån pengarna till dessa trollfabriker kommer och om riksdagspartier verkligen ska hålla på med ”busstreck”:

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser