Hoppa till innehållet

ETC Göteborg

Jonas Sjöstedt: ”Vi ska kicka ut de borgerliga”

Jonas Sjöstedt på förstamajtåget i Göteborg 2017. I år är han tillbaka igen. 
Jonas Sjöstedt på förstamajtåget i Göteborg 2017. I år är han tillbaka igen.  Bild: Bild: Adam Ihse/TT

Dagens ETC

I morgon talar Jonas Sjöstedt på Vänsterpartiets demonstration i Göteborg. ETC Göteborg ringde upp honom för att prata om partiets roll i lokalpolitiken och vilken musik han ska spela på efterfesten på Pustervik.

När Jonas Sjöstedt talade på Vänsterpartiets demonstration i Göteborg för två år sedan samlade tåget över 10 000 sympatisörer. Nu är det återigen dags för partiledaren att fira arbetarrörelsens högtidsdag på Västkusten och det är något han ser fram emot.

– För mig är det här en av årets finaste dagar och det känns väldigt roligt att prata i Göteborg. Den stora folkfesten kommer bli i Vänsterpartiets tåg och nu är vi större än någonsin, säger han.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln