Hoppa till innehållet

Inrikes

”Jag tror att kvinnor är för smarta för att gå på det”

S-kvinnors ordförande Carina Ohlsson.
S-kvinnors ordförande Carina Ohlsson. Bild: Bild: Jessica Gow/TT

Dagens ETC

Dagens ETC intervjuade tidigare i veckan Sverigedemokraternas nya stjärnskott Paula Bieler om partiets nya strategi – att vinna över kvinnorna. Nu svarar S-kvinnors ordförande Carina Ohlsson, som betvivlar att strategin kommer att lyckas.

I intervjun med Dagens ETC hävdade Paula Bieler att Sverigedemokraterna är ett attraktivt parti för kvinnor. Håller du med?

– Nej, definitivt inte. Jag ser på inget sätt att de faktiskt ställer sig bakom jämställdhetsfrågor. De stödjer inte rätten till fri abort, de vill inte stärka anställningstryggheten för kvinnor, inte höja a-kassan, inte lagstifta mot könsdiskriminerande reklam – sådana förslag som verkligen gynnar kvinnor.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser