Hoppa till innehållet

ETC Göteborg

Hyresgästföreningen utesluter regionordförande

Kristofer Lundberg.
Kristofer Lundberg. Bild: Foto: Hanna Strömbom

Dagens ETC

Hyresgästföreningens ordförande i region Västra Sverige, Kristofer Lundberg, utesluts. Det bekräftade förbundsstyrelsen i går.

Hyresgästföreningen har beslutat att utesluta Kristofer Lundberg, ordförande i region Västra Sverige och för lokalföreningen i Angered. Detta efter långvariga interna strider.

”Allvarliga ekonomiska oegentligheterna som har skadat både Angeredsföreningen men också regionen Västra Sverige” är anledningen till uteslutningen skriver Hyresgästföreningen i ett pressmeddelande.

Enligt förbundsstyrelsen visar en extern utredning att Kristofer Lundberg har beställt annonser utan giltiga styrelsebeslut vilket lett till ett underskott på över 700 000 kronor. Lundberg nekar till anklagelserna. Han är ledande inom Rättvisepartiet Socialisterna och menar att det är orsaken till förbundsledningens agerande.

”Förbundsstyrelsen och regionchefen har på ett för hyresgästerna skadligt sätt utnyttjat ett bedrägeri som föreningen utsatts för istället för att agera för att stoppa själva bedrägeriet. Bedrägeriet mot Angered används för att bli av med en röst som bygger rörelsen underifrån”, skriver Lundberg i ett uttalande på Rättvisepartiet Socialisternas hemsida.

Marie Linder, förbundsordförande för Hyresgästföreningen, menar att det är det som framkommit genom de externa utredningarna som ligger i grund för beslutet om uteslutningen.

– Det har varit en jobbig process att ta sig igenom men vi har varit tvungna att ta dessa beslut, både vad gäller att utöva tillsynsansvaret och att tillsätta en extern utredning. Det hela har gett oss uppgifter och fakta som har gjort att vi nu har en klar bild över vad som har hänt och vilka som har varit inblandade, säger Marie Linder, förbundsordförande för Hyresgästföreningen i ett pressmeddelande.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln