Hoppa till innehållet

Inrikes

Höga trösklar för att ta sig in på bostadsmarknaden

Bild: Montage. Fredrik Persson/TT / Shutterstock

Dagens ETC

Medan fastighetsbolagen fortsätter göra stora vinster blir det allt svårare för ­vanliga människor att få tag på en ­bostad. I Stockholm klarar inte en ensamstående förälder sju av tio inkomstkrav för att få ett förstahands­kontrakt, samtidigt som det tar över tio år att spara ihop till en kontantinsats.

– Trösklarna på bostadsmarknaden förvärras, säger Martin Hofverberg på ­Hyresgästföreningen.

Runt en tredjedel, 32 procent, av Sveriges invånare bor i ­hyresrätt. Men trösklarna för att ta sig in på bostads­marknaden är höga.

Först är kötiden lång, i Storstockholm runt tio år. Därefter måste du uppfylla höga inkomstkrav för att ens få skriva kontrakt. I många fall handlar det om tre eller tre och en halv gånger årshyran som krävs i årsinkomst för att uppfylla kraven, vilket stänger ute stora grupper av människor från bostadsmarknaden.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser