Hoppa till innehållet

Inrikes

Hanif Azizi: Det är klart att det finns rasism i poliskåren

Hanif började sitt liv på en militärbas i Irak, med motståndsrörelsen Folkets Mujahedin. Idag jobbar han som områdespolis i Rinkeby.
Hanif började sitt liv på en militärbas i Irak, med motståndsrörelsen Folkets Mujahedin. Idag jobbar han som områdespolis i Rinkeby. Bild: Zanna Nordqvist

Dagens ETC

Hanif Azizi kom till Sverige tillsammans med sin lillebror som nioåring. Idag arbetar han som polis i Rinkeby och vill med sin nya bok berätta om sin uppväxt, bredda bilden av polisen och väcka debatt. – Den som säger att den inte beaktar utseende ljuger.

– Salam, hej hej.

Hanif Azizi hälsar glatt på människorna han möter i Rinkeby centrum. Han tar dem i hand, pratar om hur området förbättrats och förklarar att den polisiära närvaron bidrar till ökad trygghet. Just nu är han aktuell med boken ”Förortssnuten”, som han skrivit tillsammans med journalisten Markus Lutteman.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser