Hoppa till innehållet

Inrikes

Grönt ljus för elitidrott från mitten av juni

Mikael Damberg, inrikesminister, Amanda Lind, idrotts- och kulturminister och Johan Carlson, generaldirektör på Folkhälsomyndigheten.
Mikael Damberg, inrikesminister, Amanda Lind, idrotts- och kulturminister och Johan Carlson, generaldirektör på Folkhälsomyndigheten. Bild: Foto: TT/Henrik Montgomery

Dagens ETC

14 juni kan elitidrotten, bland annat fotbollsallsvenskan, starta igen. Det beskedet lämnade regeringen och Folkhälsomyndigheten på fredagsmorgonen.

Elitidrotten får starta igen, men eftersom begränsningen för folksamlingar större än 49 personer ligger kvar så får supportrar stanna hemma. Beskeden i dag gäller samtliga idrotter.

– Beskedet nu att tillåta idrott utan publik ska inte ses som att vi snabbt rullar tillbaka alla restriktioner. Sverige har valt en uthållig strategi och att tillåta idrott under vissa omständigheter är en viktigt del i strategin för att den ska vara just långsiktig, säger Amanda Lind (MP),  kultur- och idrottsminister.

Tillsammans med riksidrottsförbundet har Folkhälsomyndigheten tagit fram ett antal åtgärder för att minska smittspridning – att det inte får vara publik på läktarna, att det inte får vara någon närkontakt som inte är nödvändig för idrottsutövandet och att ingen idrottare får ha symtom.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser