Hoppa till innehållet

Inrikes

Friskolor gynnas av orättvis skolpeng

Bild: Shutterstock

Dagens ETC

Skolpengen bidrar inte till en likvärdig skola, istället drabbar systemet eleverna i kommunala skolor. Det konstaterar Riksrevisionen i en ny granskning.

Syftet med friskolereformen var att främja likvärdigheten, men i Riksrevisionens granskning av skolpengen framkommer att den istället kan öka skillnader mellan elever och skolor. Granskningen landar i att skolpengen behöver förändras. Systemet bidrar inte till en likvärdig skola, säger revisions­direktören Sofia Sandgren Massih till Ekot.

– Den riskerar att försämra möjligheterna för skolledningar att ge extra stöd till de eleverna som behöver mer stöd än genomsnittseleverna.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser