Hoppa till innehållet

Inrikes

Fem dagar av ovisshet – tänker SD fälla regeringen?

Dagens ETC

På tisdag ska Sverigedemokraterna säga om de kommer fälla regeringens budget eller inte. Men vad som händer om den fälls är oklart. Nu kräver Jonas Sjöstedt att oppositionen berättar vad deras plan är.

På tisdag ska Sverigedemokraterna säga om de kommer fälla regeringens budget eller inte. Men vad som händer om den fälls är oklart.
   Nu kräver Jonas Sjöstedt att oppositionen berättar vad deras plan är.
   ­– Alliansen måste ta sitt ansvar. 

Idag har finansutskottet möte för att diskutera den budget riksdagen ska ta ställning till nästa vecka. Utskottets ordförande Fredrik Olovsson (S) begärde inför mötet att alla partier skulle lämna besked om hur de tänker rösta. Något besked från Sverigedemokraterna blir det dock inte. De tänker vänta tills på tisdag. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser