Hoppa till innehållet

Initierat/Peder Palmstierna

Det finns inga enkla lösningar i bostadsfrågan

Bild: Bild: Amir Nabizadeh/TT

Dagens ETC

Politiken måste åstadkomma mer än bostadsbrist och segregation. Peder Palmstierna identifierar fem uppgifter för den som verkligen vill göra skillnad. En början är att erkänna hur komplext problemet är. Först då kan man försöka lösa det.

90-talskrisen förändrade allt. Med förtvivlan såg vi hur ett system som garanterat tillgång till en bra bostad till en rimlig kostnad i flera decennier slogs i spillror. Vi varnade för segregation och bostadsbrist, fick till jagvillhabostad.nu och bildade nätverk för dem som betalade mer än hälften av lönen i hyra. Rapporter, debattartiklar, möten, demonstrationer, brevkampanjer, flygblad, skådespel, t-shirts och ballonger. Förgäves. När 10 000 hyresgäster demonstrerade mot att hyrorna ökade med 50 procent på grund av indraget statligt stöd blev det ett (1) enda inslag i tv. Media tyckte det var roligare med Villaägarnas demonstrationer mot fastighetsskatten. Och orättvist har det fortsatt att vara. Den vita, välgödda medelklassen har fått rut och rot ovanpå ränteavdragen. Vem vill stöta sig med den?

Sverige var färdigbyggt, sa man. Bostadspolitik behövs inte. Rätten till en bostad för den enskilde ersattes med att marknaden skulle vara i balans.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln