Hoppa till innehållet

Arbetsrätt

Kvinna tvingades jobba konstant övervakad av chef

Bild: Shutterstock (montage)

Dagens ETC

En kvinna som var anställd på ett säljföretag tvingades jobba hela arbetsdagar konstant övervakad av sin chef via videolänk och mikrofon. Nu stämmer facket företaget som man i sin stämningsansökan menar har betett sig ”integritetskränkande och brottsligt”.

Kommentera

Chefen på säljföretaget beslutade att de anställda skulle ha ett pågående videomöte med honom under hela arbetsdagarna, från åtta på morgonen till klockan 17 på eftermiddagen, med ljud och bild konstant påslaget – något som tidningen Kollega var först att rapportera om. 

En kvinna som jobbade på företagets kundtjänst mådde så dåligt av den konstanta övervakningen att hon blev sjukskriven. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.