Erik jobbar för Vänsterpartiet och Alexandra jobbar för Centerpartiet i Göteborg. På grund av lojaliteten till partierna är det mycket som inte kan delas mellan de äkta makarna.
Bild: Jenny IngemarssonDagens ETC
Centerpartisten Alexandra Järvelä Stenlund och vänsterpartisten Erik Järvelä Stenlund blev kära. Men det var valrörelse, de stred på var sin sida, och fick hålla relationen hemlig.
Nu har de gift sig och tjafsar aldrig om politik hemma – om det inte handlar om kompetensförsörjningen i restaurangbranschen så klart.
– Då tappar jag det! säger Alexandra.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Wemind-topp formar riktlinjer för psykvården – ingen konflikt enligt myndigheten
Nu åker utvisade Nardine till Egypten – ensam
S-ledarens varning: ”Svenska folket i ekonomisk fara”
Dadgostar: ”Vi har åkt rakt in i isberget”
M efter SD:s röstningskupp: ”Otroligt tragiskt”